Bezpieczeństwo i zdrowie w podróży...
Profilaktyka chorób tropikalnych...
Tylko miłe wspomnienia z podróży

Certyfikowane Centra Medycyny Podróży

Porada medyczna przed podróżą?

Rusza kolejna edycja kursu szkoleniowego dla PLACÓWEK MEDYCZNYCH aplikujących o miano Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży, pod Patronatem: Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży, Krajowego Ośrodka Medycyny Podróży, Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej, Krajowego Ośrodka Medycyny Morskiej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. W tej edycji bierze udział grono lekarzy z całego kraju, z których część otworzy swoje własne placówki medycyny podróży świadcząc porady z zakresu profilaktyki przedwyjazdowej dla turystów wybierających kierunki egzotyczne.Placówka medyczna, która chce otrzymać miano CCMP i przyjmować pacjentów- podróżników musi spełnić szereg wymogów. Jeśli ich dopełni, otrzymuje certyfikat, który jest ważny przez 5 lat, co obliguje placówki do ciągłego aktualizowania wiedzy i kompetencji. Aktualnie mamy w naszym kraju około 150 specjalistycznych placówek medycyny podróży i cały czas tworzą się nowe miejsca. 


Gdzie szukać placówek medycyny podróży? 

Dużym ułatwieniem w znalezieniu najbliższych placówek medycyny podróży jest Lokalizator placówek, dzięki któremu można wyszukiwać je, wedle wskazanego województwa. 


Kiedy zgłosić się po poradę medyczną przed podróżą?

Na wizytę w poradni medycyny podróży najlepiej zgłosić się w terminie około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Taki okres pozwala na zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz wygodne dla turysty przeprowadzenie szczepień.Jakie informacje należy przekazać lekarzowi medycyny podróży?

Aby konsultacja była jak najbardziej wartościowa i konkretna (ustalenie optymalnego zakresu szczepień, innych środków profilaktyki) należy przekazać lekarzowi medycyny podróży następujące informacje:

  • trasa naszej podróży,
  • termin i charakter wyjazdu,
  • informacje o ostatnio przebytych i przewlekłych chorobach,
  • lista przyjmowanych na stałe leków,
  • informacje o uczuleniach na leki lub inne substancje,
  • dokumentacja przebytych wcześniej szczepień ochronnych.


Czasem do ustalenia wskazań lekarskich potrzebny jest dokładny program wycieczki, a nie tylko lista odwiedzanych krajów. Najlepiej więc dostarczyć na konsultację plan podróży z jego szczegółową trasą. Warto też przygotować inne, ważne informacje o swoim zdrowiu np. informację o obecnej lub planowanej ciąży.

 

Na czym będzie polegała konsultacja z lekarzem medycyny podróży?

Podczas konsultacji lekarz medycyny podróży wykona szereg czynności:

  • poinformuje o sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej podróży,
  • zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia, dostosowane do celu i charakteru podróży,
  • ustali wskazania do profilaktyki malarii, jeśli turysta udaje się w rejon zagrożony tą chorobą. Przekaże wytyczne, dotyczące bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom zakaźnym w egzotycznych rejonach świata,
  • zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej.


Czytaj więcej