Bezpieczeństwo i zdrowie w podróży...
Profilaktyka chorób tropikalnych...
Tylko miłe wspomnienia z podróży

Przygotowanie do podróży

Przygotowanie do podróży

 W zależności od ogólnego stanu Twojego zdrowia, podróż do krajów rozwijających się może być dla Ciebie bardziej lub mniej ryzykowna. Jeśli jesteś w ciąży, bądź cierpisz na chorobę przewlekłą, taką jak np. astma, alergie, cukrzyca, padaczka czy choroba wieńcowa, koniecznie skonsultuj się przed wyjazdem ze swoim lekarzem prowadzącym.

 Wiele zależy też od tego, jaki jest charakter Twojego wyjazdu. Jeśli wybierasz się w podróż służbową do wysokiej klasy hotelu położonego w kurorcie, ryzyko zarażenia się chorobą tropikalną jest znacznie mniejsze niż w przypadku długich wyjazdów w tereny mniej uprzemysłowione, położone z dala od głównych szlaków turystycznych. Niemniej jednak, w każdym przypadku należy zachować pewne środki ostrożności.

 Niezbędnik podróżnika!!!

Dobre rady przed wyjazdem

umów się na wizytę w Certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży z lekarzem specjalistą i zapytaj go o niezbędną profilaktykę przed wyjazdem (szczepienia itp.). Nigdy nie jest za późno na konsultację z lekarzem specjalistą medycyny podróży i podjęcie odpowiednich i niezbędnych środków ostrożności

zawsze podróżuj z podręczną apteczką, która będzie zawierać odpowiednie do rejonu wyjazdu leki i inne środki medyczne oczywiście skonsultowane z lekarzem medycyny podróży - nie kupuj leków samodzielnie w internecie aby nie zabierać zbędnego nadbagażu zadbaj o higienę i dietę.

Zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia różnymi wirusami. Zawsze myj i osuszaj ręce przed posiłkami. Pij tylko i wyłącznie wodę butelkowaną, którą sam otwierasz lub przegotowaną. Unikaj kostek lodu. Obieraj wszystkie owoce i warzywa. Chroń jedzenie przed owadami. Unikaj surowego mięsa oraz skorupiaków.

Uważaj na owady, wiele z nich jest dużym zagrożeniem dla Twojego zdrowia. Niektóre komary mogą przenosić szereg chorób np. malarię, japońskie zapalenie mózgu, dengę - stosuj repelenty i moskitiery.

Korzystaj ze słońca z umiarem. Unikaj przebywania na słońcu, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze. Stosuj kremy ochronne.

Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, które mogą być przyczyną zakażenia wirusem HIV lub WZW typu B (żółtaczki).

Po powrocie skontaktuj się z lekarzem z Certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży jeśli twoje samopoczucie nie będzie najlepsze i zasięgnij jego porady.

Zasad bezpiecznego podróżowanie jest bardzo wiele dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza specjalisty medycyny podróży w Certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży gdzie po określeniu kierunku świata w jaki chcecie się Państwo udać przedstawi on pełną profilaktykę oraz zasady bezpiecznego dla zdrowia wypoczynku.

Podróże w tropikalne części świata lub do krajów rozwijających się wiążą się z narażeniem na egzotyczne drobnoustroje, a warunki sanitarne oraz poziom i dostępność opieki medycznej w takich rejonach najczęściej odbiegają od europejskich standardów. Planując podróż do krajów o podwyższonym ryzyku zdrowotnym należy skorzystać z konsultacji lekarza medycyny podróży w poradni Certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży.

Na spotkanie z lekarzem specjalistą najlepiej umówić się w terminie co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem, co w razie potrzeby ułatwi wygodne zaplanowanie schematu szczepień.

Z konsultacją lekarską warto zapoznać się nawet w przypadku dysponowania krótszym okresem przed podróżą, ze względu na ewentualną możliwość zastosowania przyspieszonego schematu poszczególnych szczepień oraz uzyskania zaleceń odnośnie medycznych wskazań profilaktyki.Czytaj więcej