Strona główna
Kontakt z nami
ul. Jeżynowa 7
96-300 Żyradrów
tel./fax. 46 856 30 13
e-mail: office@mcc.org.pl; biuro@mcc.org.pl
Szczepienia ochronne
Szczepienia przed wyjazdem - nowości
W roku 2016 i 2017 wprowadzono lub planuje się wdrożyć kilka zmian, korekt i nowości w szczepieniach populacyjnych jak i przedwyjazdowych. Poniżej przedstawiono najważniejsze z nich:
1. Od lipca 2016 roku WHO zmieniła zalecenia dotyczące immunizacji przeciwko żółtej gorączce. Zgodnie z wytycznymi, podanie jednej dawki szczepionki osobie immunokompetentnej zapewnia ochronę na całe życie. Odstąpiono od konieczności aplikowania iniekcji boosterowych raz na 10 lat u osób ze sprawnym układem odpornościowym.
2. Wprowadzono dodatkowy - przyspieszony schemat szczepienia przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu preparatem o handlowej nazwie Ixiaro. Dla osób w wieku zawartym w przedziale 18-65 lat rekomendowana jest immunizacja polegająca na podaniu dwóch dawek szczepionki w odstępie 7 dni. Ponadto, w charakterystyce produktu leczniczego Ixiaro pojawiła się informacja, że podanie dawki przypominającej po 12-24 miesiącach od szczepień podstawowych przedłuża uodpornienie na 10 lat.
3. W sezonie 2017/2018 pojawi się czterowalentna szczepionka przeciwko grypie o handlowej nazwie Vaxigrip Tetra. Ze względu na trudności w prognozowaniu, która linia genetyczna wirusa B grypy będzie dominować w kolejnych sezonach, firma Sanofi Pasteur zadecydowała, że w nowym preparacie szczepionkowym współistnieć będą zarówno linia genetyczna Victoria jak i Yamagata wirusa B grypy. Wprowadzenie czterowalentnej szczepionki przeciwko grypie zapewni szerszą a przez to skuteczniejszą ochronę osób immunizowanych. Należy przypomnieć, że sezon grypowy w obszarze międzyzwrotnikowym trwa okrągły rok. Zatem warto skorzystać z tej swoistej ochrony przed wyjazdami do krajów klimatu ciepłego i gorącego.
4. Od roku 2016, w programie szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży (PSO) jest dodatkowa przypominająca dawka uodparniająca przeciwko krztuścowi. Acelularny komponent krztuścowy skojarzony z toksoidem błoniczym i tężcowym podaje się w 14 roku życia. Wprowadzenie dodatkowej immunizacji przeciwkrztuścowej wynika z pogarszającej z roku na rok sytuacji epidemiologicznej. W Polsce, w ostatnich trzech latach (2014-2016) odnotowano odpowiednio 2102, 4955, 6855 przypadków zakażenia Bordetella pertussis.
5. W najbliższym czasie będzie dostępna na polskim rynku doustna szczepionka przeciwko durowi brzusznemu o handlowej nazwie Vivotif. Proces uodpornienia drogą, naturalnego zakażenia jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż dochodzi do stymulacji układu immunologicznego w miejscu narażonym na inwazję bakteriami Salmonella typhi. Szczepienie chroni zarówno przed kolonizacją bakterii jak i rozwojem choroby. Immunizacja wyzwala lokalną (śluzówkową) odpowiedź immunologiczną, w której biorą udział przeciwciała sekrecyjne klasy A, ogólnoustrojową (układową) swoistą odpowiedź humoralną opartą na przeciwciałach klasy G oraz odpowiedź komórkową. Pełne uodpornienie polega na doustnym podaniu 3 dawek/kapsułek zawierających liofilizat atenuowanego szczepu Ty21a Salmonella enterica serowar Typhi według schematu 1-3-5 dzień. Skuteczność szczepienia oszacowano na 71%.