14 lutego 2021 Brazzaville / Conakry – Władze ds.zdrowia w Gwinei ogłosiły wybuch epidemii wirusa Ebola w wiejskiej społeczności Gouéké w prefekturze N’Zerekore po potwierdzeniu trzech przypadków Eboli przez krajowe laboratorium, jest to pierwszym zgłoszeniem choroby w kraju od czasu wybuch epidemii tej choroby, który zakończył się w 2016 roku.

Wstępne badania wykazały, że pielęgniarka z lokalnej placówki zdrowia zmarła 28 stycznia 2021 r. Po jej pogrzebie sześć osób, które uczestniczyły w pogrzebie, zgłosiło objawy podobne do wirusa Ebola, a dwie z nich zmarły, a pozostałe cztery zostały hospitalizowane.Gwinea była jednym z trzech krajów najbardziej dotkniętych epidemią Eboli w Afryce Zachodniej w latach 2014–2016, która była największa od czasu odkrycia wirusa w 1976 roku.

„Odrodzenie się Eboli w Gwinei, kraju, który już tak bardzo cierpiał z powodu tej choroby, jest wielkim zmartwieniem. Jednak opierając się na wiedzy i doświadczeniu zdobytym podczas poprzedniej epidemii, zespoły zdrowotne w Gwinei są w ruchu, aby szybko prześledzić ścieżkę wirusa i powstrzymać dalsze infekcje ”- powiedział dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla Afryki. „WHO wspiera władze w tworzeniu struktur testowania, śledzenia kontaktów i leczenia oraz w doprowadzeniu ogólnej reakcji do pełnej szybkości”.

Podczas wybuchu epidemii w Afryce Zachodniej WHO i partnerzy wspierali Gwineę w budowaniu jej zdolności do reagowania na ebolę, a kraj ten zdobył kluczową wiedzę. Gwineiscy pracownicy służby zdrowia odegrali kluczową rolę we wspieraniu Demokratycznej Republiki Konga (DRK) w związku z jej niedawnymi epidemiami, a zespoły szczepień pomagały szkolić pracowników służby zdrowia w DRK.

KTO jest już na miejscu. Oprócz nadzoru pomogą w zwiększeniu zapobiegania infekcjom i kontroli placówek służby zdrowia oraz innych kluczowych lokalizacji, a także dotrą do społeczności, aby upewnić się, że odgrywają kluczową rolę w reagowaniu. WHO wspiera również kraj w zakupie szczepionki przeciwko wirusowi ebola, która okazała się pomocna w kontrolowaniu epidemii w DRK.

Próbki potwierdzonych przypadków zostały przesłane do InstitutPasteur w Senegalu w celu pełnego sekwencjonowania genomu w celu identyfikacji szczepu wirusa Ebola.

W epicentrum obecnego wybuchu epidemii na obszarze przygranicznym WHO już współpracuje z władzami zdrowotnymi w Liberii i Sierra Leone, aby wzmocnić nadzór społeczny nad przypadkami w ich okręgach przygranicznych, a także zwiększyć ich zdolność do badania przypadków i prowadzenia nadzoru zdrowia budynków. WHO dociera do Wybrzeża Kości Słoniowej, Mali, Senegalu i innych zagrożonych krajów w subregionie.Podczas wybuchu epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej odnotowano 28 000 przypadków, w tym 11 000 zgonów. Wybuch rozpoczął się w Gwinei, a następnie przeniósł się przez granice lądowe do Sierra Leone i Liberii.