CCMP

Krajowa Sieć Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży

Krajowa Sieć Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży

Przygotowanie do podróży

W zależności od ogólnego stanu Twojego zdrowia, podróż do krajów rozwijających się może być dla Ciebie bardziej lub mniej ryzykowna. Jeśli jesteś w ciąży, bądź cierpisz na chorobę przewlekłą, taką jak np. astma, alergie, cukrzyca, padaczka czy choroba wieńcowa, koniecznie skonsultuj się przed wyjazdem ze swoim lekarzem prowadzącym.

 Wiele zależy też od tego, jaki jest charakter Twojego wyjazdu. Jeśli wybierasz się w podróż służbową do wysokiej klasy hotelu położonego w kurorcie, ryzyko zarażenia się chorobą tropikalną jest znacznie mniejsze niż w przypadku długich wyjazdów w tereny mniej uprzemysłowione, położone z dala od głównych szlaków turystycznych. Niemniej jednak, w każdym przypadku należy zachować pewne środki ostrożności.

Dobre rady przed wyjazdem

Zasad bezpiecznego podróżowanie jest bardzo wiele dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza specjalisty medycyny podróży w Certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży gdzie po określeniu kierunku świata w jaki chcecie się Państwo udać przedstawi on pełną profilaktykę oraz zasady bezpiecznego dla zdrowia wypoczynku.

Podróże w tropikalne części świata lub do krajów rozwijających się wiążą się z narażeniem na egzotyczne drobnoustroje, a warunki sanitarne oraz poziom i dostępność opieki medycznej w takich rejonach najczęściej odbiegają od europejskich standardów. Planując podróż do krajów o podwyższonym ryzyku zdrowotnym należy skorzystać z konsultacji lekarza medycyny podróży w poradni Certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży.

Na spotkanie z lekarzem specjalistą najlepiej umówić się w terminie co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem, co w razie potrzeby ułatwi wygodne zaplanowanie schematu szczepień.

Z konsultacją lekarską warto zapoznać się nawet w przypadku dysponowania krótszym okresem przed podróżą, ze względu na ewentualną możliwość zastosowania przyspieszonego schematu poszczególnych szczepień oraz uzyskania zaleceń odnośnie medycznych wskazań profilaktyki.

Ochrona przed komarem – repelenty i insektycydy

Repelenty są środkami, które nie zabijają stawonogów, ale je odstraszają. Zazwyczaj mają postać kremów, płynów, sztyftów lub aerozolów. Zawsze powinno się stosować się do ogólnych zasad bezpiecznego stosowania repelentów oraz przestrzegać instrukcji podanej przez producenta. Najważniejsze zalecenia to: Nie stosować repelentów u dzieci do ukończenia drugiego miesiąca życia. Ochrona tych dzieci polega na stosowaniu moskitier American Academy […]

Czytaj dalej

Biegunki podróżne – problem częsty choć „rzadki”

Biegunki w podróżach w odmienne strefy klimatyczne •       Biegunka podróżnych jest najczęściej występującym problemem zdrowotnym u osób odwiedzających kraje o niskich standardach higieny •       Od 20% do 50% wszystkich podróżujących do krajów rozwijających się, zwłaszcza klimatu ciepłego i gorącego doświadcza biegunki na skutek spożycia skażonej wody lub żywności PODRÓŻNICY CORAZ BARDZIEJ ZAGROŻENI TD I CHOLERĄ •       Zmiana stylu […]

Czytaj dalej

Szczepienia ochronne

DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ?Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Jest to bezpieczna forma profilaktyki wykorzystująca naturalne zdolności obronne organizmu i zapewniająca odporność na długi czas. Dlatego warto rozważyć szczepienia nie tylko w odniesieniu do jednego sezonu ale także w perspektywie kolejnych wyjazdów, gdyż szczepienia, w zależności od rodzaju zastosowanej szczepionki, uodparniają […]

Czytaj dalej

Apteczka podróżna

Specyfika opieki zdrowotnej w tropiku  w tropiku jest niewiele szpitali i lekarzy, zwłaszcza na obszarach wiejskich  wyposażenie medyczne placówek jest tam bardzo ubogie miejscowi lekarze są jednak dobrze wyszkoleni; znają się na miejscowych chorobach i dolegliwościach – należy więc ufać ich pracy o wiele lepiej znają się np. na objawach malarii czy gorączki denga niż przeciętni lekarze w Polsce […]

Czytaj dalej

ABC …..

Najczęstsze problemy zdrowotne w czasie podróży:
Biegunka podróżnych, infekcje górnych dróg oddechowych, malaria, grypa, WZW typu A, Denga, dur brzuszny, zakażenia HIV, cholera, poliomyelitis….

Jak rozpocząć prawidłowe przygotowania do podróży?

1

Opracowanie trasy wyjazdu, planu podróży, ustalenie czasu pobytu, oszacowanie ryzyka zdrowotnego, poznanie miejscowych przepisów prawnych, odpowiedni dobór szczepień, zalecane leki przeciw malarii. W wielu krajach malaria występuje tylko w niektórych rejonach, więc ważna jest dokładna trasa podróży.

W ruchu międzynarodowym istnieje tylko jedno szczepienie obowiązkowe: przeciw żółtej gorączce.Dowodem na zaszczepienie przeciw żółtej gorączce jest tzw. żółta książeczka. Uzyskany wpis jest ważny po 10 dniach.

Szczepienie przeciw zakażeniom meningokokowym przed podróżą do Mekki.

2

Dla podróżników często zaleca się szczepienia:

  • p/wzw A (wzw B dla nieuodpornionych)
  • p/durowi brzusznemu
  • dawki przypominające przeciw tężcowi, błonicy, polio
  • p/zakażeniom meningokokowym
Ponadto:
  • japońskie zapalenie mózgu
  • wścieklizna
  • cholera 

3

Profilaktyka przeciw malarii

Choroba pasożytnicza przenoszona przez komary

Występuje w ponad 110 krajach świata

Na świecie co 30 sekund umiera dziecko  z powodu malarii !

Główna przyczyna śmierci w podróży [choroby zakaźne]
Nie istnieje szczepionka przeciwko malarii

Opóźnienie leczenia o 24 godziny może przyczynić się  do zagrożenia życia !

Czynniki niekorzystne rokowniczo u chorych z malarią przywleczoną z podróży:

           Wiek
           Pochodzenie
           Europejczycy po powrocie z krótkoterminowej podróży
           Rejon zarażenia
           Afryka Wschodnia
           Chemioprofilaktyka malarii podczas podróży
           Brak chemioprofilaktyki
           Nieodpowiednia chemioprofilaktyka

Profilaktyka niefarmakologiczna:

PRAWDY

MITY

4

Apteczka podróżna

  • Częste pytanie: czy leki zakupione w miejscu docelowym nie są skuteczniejsze na miejscowe choroby?
  • 79% preparaty bez rejestracji
  • 29% brak substancji leczniczej
  • Warunki przechowywania!

5

Schorzenia przewlekłe

  • Koniecznie zapas leków przyjmowanych na stałe, spis i dawki
  • Niektóre choroby przewlekłe są przeciwwskazaniem do szczepień i/lub leków przeciw malarii
  • Okulary, zapisana moc szkieł, zapas soczewek kontaktowych
  • Kobiety ciężarne i małe dzieci: radzimy omijać rejony malaryczne i góry wysokie
  • Wyleczyć zęby!

6

Profilaktyka STDs

  • W wielu krajach tropikalnych epidemia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową
  • Bieda, chęć posiadania licznego potomstwa, uznawanie prezerwatyw za „niemęskie”, przyzwolenie na posiadanie wielu partnerów, nieznajomość STDs
  • W krajach Afryki Południowej ¼ populacji jest zakażona HIV

Higiena żywienia

  • Ponad 50% turystów zgłasza biegunkę podróżnych
  • Zawsze aktualna zasada: BOIL IT, COOK IT, PEEL IT OR FORGET IT
  • Najbezpieczniejsze: świeże potrawy, smażone w głębokim tłuszczu
  • Ciągły błąd: napoje z kostkami lodu
  • Unikać kremów, sosów, majonezu, przechowywanych długo potraw, lodów nieznanego pochodzenia
  • Bezpieczne napoje: fabrycznie butelkowane
  • Myć ręce, używać żelu przeciwbakteryjnego

7

Metody uzdatniania wody: